menu

Odpovědi na často kladené dotazy

Tento článek si klade za cíl odpovědět na nejčastější otázky uživatelů našich lokalizací.
Řešení nejčastějších problémů uživatelů je rozepsáno v druhé části článku.

Deus Ex Mankind Divided

 1. Legální verze (jak digitální, tak i krabicová) hry Deus Ex Mankind Divided pro PC je pouze na Steamu. A proto náš instalátor je primárně stavěn právě pro tuto verzi. Steam je systém pro digitální distribuci počítačových her a jejich automatické aktualizace. Postup, jak se zaregistrovat a jak Steam používat naleznete v tomto PDF souboru.
 2. Pokud vám instalátor hlásí, že nenalezl verzi 1.17, pak si ověřte v klientu Steam, že máte nainstalované poslední aktualizace verze 1.19, se kterou je plně kompatibilní. Verze 1.17 změnila několik souborů s texty a proto není kompatibilní s těmi předchozími. Pokud Steam aktualizoval hru s již nainstalovanou českou lokalizací, pak postupujte dle bodu 3 níže.
 3. Pokud máte ve hře problémy s lokalizací (menu je v angličtině, špatně se zobrazují fonty), odinstalujte češtinu (odkaz by měl být na ploše), proveďte opravu hry (ověření integrity) dle tohoto odkazu a znovu nainstalujte lokalizaci hry.
 4. Pokud nemáte na ploše odkaz k odinstalaci, pak použijte program „dxmd_cz_uninstall.exe„, který se nachází ve složce hry, která je obvykle zde: \Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Deus Ex Mankind Divided\
 5. Pokud odinstalace nefunguje, či uninstaller není k nalezení, pak ve složce runtime (viz bod 4) smažte soubor Game.layer.2.all.archive a nechte Steam opravit hru (viz bod 3).
 6. Pokud narazíte na chybu v samotném překladu, posílejte je prosím po více hlášeních dohromady mailem na adresu ve formátu JmenoHry@rpgcestiny.cz – například DeusEx@rpgcestiny.cz

Life is Strange

 1. Legání verze (jak digitální, tak i krabicová) hry Life is Strange pro PC je pouze a jenom na Steamu. A proto náš instalátor je primárně stavěn právě pro tuto verzi. Steam je systém pro digitální distribuci počítačových her a jejich automatické aktualizace. Postup, jak se zaregistrovat a jak Steam používat naleznete v tomto PDF souboru.
 2. Ač se možná na internetu dozvíte, že nelze dostat češtinu do her, není to zcela přesné tvrzení. Platí to pro konzolové verze her, tedy pro Xbox, PlayStation, Nintendo a další. Výjimkou je spolupráce s indie developery, kteří sami mohou implementovat lokalizaci do konzolové verze hry. Ale v případě PC verzí her to většinou jde a proto existuje mnoho skupin, které hry na počítač překládají, pokud nemají oficiální lokalizaci.
  Podívejte se na stránky www.cestiny.cz nebo na www.prekladyher.eu
 3. Obchody Xzone a GameExpres se spojily do jedné firmy a proto obě nabízí zcela shodný instalační balíček s naší lokalizací. Více informací v článku na Zing.cz.
 4. Server Xzone zaplatil pouze za profesionální jazykovou korekturu. Samotný překlad jsme dělali zcela zdarma.
 5. Instalace lokalizací od překladatelského týmu RPGčeštiny mají tři snadné kroky:
  • Stáhněte si instalátor české lokalizace všech pěti epizod hry Life is Strange. Odkaz naleznete ve článku na Zing.cz.
  • Rozbalte balíček ZIP (návod) a spusťe exe soubor, který byl v ZIP zabalený.
  • Stiskněte tlačítko „instalovat“. Nic víc. Pokud máte hru nainstalovanou klientem Steam bez dalších speciálních nastavení, pak ji náš instalátor najde a sám na správné místo nainstaluje češtinu. Opravdu nic víc nepotřebujete a je to tak snadné. Snažíme se vyjít vstříc všem začátečníkům a jednodušeji to prostě už nejde. Na konci instalace lokalizace stiskněte OK, přečtěte si dokument se seznamem tvůrců lokalizace a zavřete jej. A to je skutečně vše.
 6. Pokud narazíte na chybu v samotném překladu, posílejte je prosím v balíku po více hlášeních dohromady mailem na adresu ve formátu JmenoHry@rpgcestiny.cz – například LifeIsStrange@rpgcestiny.cz
  Pokud byste je napsali na Facebooku do komentáře či do zpráv, můžeme na ně zapomenout. V mailech budou zařazeny do správné složky a budeme se jim věnovat, jakmile budeme mít čas.
 7. Nepřijímáme jakékoliv finanční příspěvky, pokud nejsou určeny pro konkrétního člověka na konkrétní účel. Nelze finančně podpořit nějaký konkrétní lokalizační projekt, pakliže se nejedná o oficiální sponzoring lokalizace distributorem či prodejcem her.

Řešení typických problémů

 1. Pokud máte hru nainstalovanou v jiné než výchozí složce, kterou má přednastavenou Steam, pak instalátor požádá o nalezení hlavního spustitelného souboru LifeIsStrange.exe, který se nachází ve složce Win32, která je ve složce Binaries a tu najdete v hlavní složce se hrou. Označíte soubor LifeIsStrange.exe a stisknete tlačítko Otevřít. Následně se provede instalace české lokalizace.
 2. Pakliže se vám soubor nechce spustit a máte antivirový program Avast, nastavte výjimku na soubor (návod naleznete na stránkách Avastu nebo kontaktujte správce vašeho počítače). Ostatní antivirové programy včetně Eset, Kaspersky a Norton s naším instalátorem nemají problém.
 3. Instalátor lokalizace potřebuje k instalaci .NET4 Framework a proto ho standardně nelze používat v linuxu či na Macu. Neposkytujeme jakoukoliv podporu pro jiný operační systém než Microsoft Windows. Pokud instalátor české lokalizace nenajde na počítači s Windows soubory .NET4 Framework, měl by sám v prohlížeči otevřít webstránku, kde lze stáhnout jejich instalátor.
 4. Pokud máte ve hře problémy, že nevidíte některé texty, špatně se zobrazují fonty či nezobrazují texty, proveďte opravu hry (ověření integrity) dle tohoto odkazu a znovu nainstalujte lokalizaci hry.
 5. Pokud vám instalátor hlásí, že máte starou verzi hry, pak si musíte někde sehnat novější. Steam ve výchozím nastavení provádí aktualizace sám, ale musíte být připojeni k internetu, aby mohl aktualizaci provést. Pokud máte automatické aktualizace vypnuté, musíte je ručně spustit a stáhnout všechna DLC. Instalátor všech pěti epizod ke své instalaci potřebuje, aby bylo nainstalováno všech pět epizod. Není možné instalovat lokalizaci pouze do jednotlivých epizod.
 6. Pokud instalátor oznámí kritickou chybu a ve vytvořeném chybovém hlášení (soubor s příponou log) je napsána chyba “Znaková stránka 1 není podporována”, pak ve Windows stiskněte současně klávesy Windows (vlevo dole mezi Ctrl a Alt) a R, do okénka vepište intl.cpl a zvolte OK. V okénku Oblast v políčku Formát přepněte na Češtinu (Českou republiku) a potvrďte stiskem OK. Nyní by měl instalátor fungovat.
 7. Někteří uživatelé mají problém s fonty a náš instalátor proto nelze spustit. Jedná se o vážné poškození Windows a doporučujeme nechat váš počítač opravit. Ale lze to řešit i tak, že si z jiného počítače zkopírujete font, který náš instalátor označí za vadný, a překopírujete ho do svého počítače. Tuto operaci doporučujeme dělat pouze zkušeným uživatelům počítače a nejsme z časových důvodů schopni vám s tímto pomoci.